Historia Oddziału PTTK w Kościanie

Wypożyczalnia sprzętu turystycznego

Wypożyczalnia sprzętu turystycznego powstała w 1958 roku przy Liceum Ogólnokształcącym w Kościanie z inicjatywy kol. Henryka Tumidajskiego. W pierwszym roku działalności zakupiono z funduszy komitetu rodzicielskiego i składek członkowskich jeden kajak, 6 namiotów i 6 plecaków. Póśniej co roku uzupełniano sprzęt m. in. zakupiono dalsze namioty, plecaki, materace, śpiwory. Licealna wypożyczalnia służyła także członkom Oddziału PTTK w Kościanie do czerwca roku 1969, w którym utworzono wypożyczalnię sprzętu turystycznego przy Oddziale PTTK w Kościanie.

Miała ona swą siedzibę na początku w Liceum Ogólnokształcącym, a w sezonie letnim nad jeziorem Wonieść. Wypożyczalnię prowadzili kol. kol. Henryk Maćkowiak, Lech Józefowicz i Ryszard Szłapka. Przez krótki czas wypożyczalnia mieściła się w Cechu Rzemiosł Różnych, a od 1970 roku u kol. Krystyny Zborowskiej. Od 1976 roku wypożyczalnia została przeniesiona do piwnicy budynku organizacji społecznych w Kościanie przy Wałach Żegockiego 2, gdzie ma swoją siedzibę Oddział PTTK w Kościanie. W tymże roku kierownictwo wypożyczalni objął kol. Mieczysław Wierzejewski, który pełnił tę funkcję do 26 listopada 1998 roku. Z usług wypożyczalni korzystali mieszkańcy terenu działania Oddziału PTTK, a więc gmin: Kościan, Czempiń, Krzywiń, śmigiel i Przemęt. Napraw sprzętu dokonywano bądś we własnym zakresie, bądś korzystając z usług zakładu rymarskiego w Kościanie. Działalność wypożyczalni była od czasu do czasu dotowana przez Urząd Wojewódzki w Lesznie i Urząd Miejski w Kościanie. Wypożyczalnia dysponowała takim sprzętem jak: namioty, śpiwory, plecaki, materace, sakwy kolarskie, narty z osprzętem i inne drobne przedmioty.

W związku z niemożnością uzyskania od 1998 roku dofinansowania wypożyczalni oraz brakiem perspektyw związanym z nowymi przepisami o działalności gospodarczej (bardzo wysokie koszty utrzymania), Zarząd Oddziału PTTK w Kościanie na posiedzeniu w dniu 26 listopada 1998 roku podjął decyzję o likwidacji ogólnodostępnej wypożyczalni sprzętu turystycznego przy Oddziale PTTK w Kościanie. Od 1999 roku sprzęt wypożyczalni służy wyłącznie członkom Oddziału PTTK.