Sprawozdania z Działalności Oddziału PTTK w Kościanie

Sprawozdanie z działalności Zarządu Oddziału PTTK w Kościanie w 2005 roku

Zarząd Oddziału PTTK w Kościanie działał w składzie wybranym na Walnym Zjeśdzie Sprawozdawczo-Wyborczym w dniu 19 stycznia 2005 r. Funkcję Prezesa pełni kol. Tadeusz Krzyżanowski, a wiceprezesów koledzy: Włodzimierz Kozłowski, Leszek Michalczak i Zdzisław Witkowski. Zarząd składa się z 11 członków, Komisja Rewizyjna działa w składzie trzyosobowym, Sąd Koleżeński w składzie pięcioosobowym. W roku 2005 odbyło się 11 zebrań Zarządu Oddziału. W zebraniach Zarządu uczestniczy Prezes Oddziałowej Komisji Rewizyjnej kol. Mieczysław Wierzejewski oraz Prezes Sądu Koleżeńskiego kol. Janusz Lorych.

Oddział PTTK w Kościanie wg Sprawozdania GUS przedstawia się następująco:

Liczba członków: 139
Członkowie działają w 3 kołach i klubach PTTK (jedno koło terenowe i dwa szkolne).
W tym młodzieży szkolnej 70
Liczba przyznanych odznak turystyki kwalifikowanej:
Odznaka Turystyki Pieszej: 53 (popularna –5 , mała brązowa – 2  , mała srebrna – 3  , mała złota – 1  ).
Siedmiomilowe Buty: 42 (srebrna –16   , złota – 26  ).
Górska Odznaka Turystyczna: 21 (popularna – 6 , mała brązowa – 9 , mała srebrna – 5, mała złota -1 ).
Kolarska Odznaka Turystyczna: 16 (  mała brązowa – 14, mała srebrna -1, mała złota -1 ).

Liczba imprez turystyki kwalifikowanej: 15

W tym: imprez pieszych – 4 (1683 uczestników),
             imprez górskich – 1 (43 uczestników),
             imprez kolarskich – 7 (458 uczestników),
             innych – 3 (12  uczestników).

We wszystkich imprezach turystyki kwalifikowanej wzięło udział 2184 uczestników w tym młodzieży szkolnej 1643

Duże imprezy ogólnodostępne – rajdy turystyczne.
„50  Turystyczna Wiosna na Ziemi Kościańskiej” odbyła się w dniu 16 kwietnia 2005 roku z metą w świncu. Udział wzięło 364 turystów.
„28 Rajd Kolarski im. Dezyderego Chłapowskiego” odbyl się w dniu 10 września 2005 roku z metę w Turwi. Udział wzięło 305 turystów.
„40 Kościańska Jesień nad Obrą” odbyła się w dniu 22 paśdziernika 2005 roku z metą wRacocie. Udział wzięło 263 turystów.
"Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej " odbył się w dniach 03-04 grudnia 2005 roku z metą w Lubiniu. Udział wzięło 50 turystów.

Szkolenie kadry programowej
zorganizowano w formie wyjazdowej w dniach od 30 kwietnia do 3 maja 2005 roku w miejscowości Decin na terenie Czesko-Saskiej Szwajcari  (Czechy). Udział wzięło 43 uczestników.

Koła i kluby
zorganizowały 11 wycieczek. Wzięły w nich udział 213 osoby.

Przewodnicy
obsłużyli 6 wycieczek, w których wzięło udział 270 uczestników.

Obozy wędrowne
zorganizowano 1 obóz  uczestników 26

Wykaz kadry programowej:

Przodownicy Turystyki Pieszej – 9,
Przodownicy Turystyki Górskiej – 6,
Przodownicy Turystyki Kolarskiej – 15,
Przodownicy Turystyki Kajakowej – 1,
Instruktorzy Krajoznawstwa – 3,
Strażnicy Ochrony Przyrody – 1,
Instruktorzy Ochrony Przyrody – 1,
Społeczni Opiekunowie Przyrody – 1,
Organizatorzy Turystyki – 5,
Przewodnicy Terenowi – 7,
Znakarze Szlaków Turystycznych – 4.
Szlaki turystyczne piesze znajdujące się pod opieką Oddziału PTTK w Kościanie.
Łączna długość: 346 km (powiat kościański – 231 km, powiat leszczyński – 115 km).
Szlaki odnowione w 2005 roku (114 km):
czarny; śmigiel- Krzywiń (32 km),
żółty;Błotkowo- Piotrowo (46 km),
niebieski: Lipno -Pudełkowo (36km) pow. leszczyński

Oddziałowa biblioteka gromadzi wydawnictwa o tematyce turystyczno-krajoznawczej i regionalnej (248 woluminów).Oddział PTTK w Kościanie dysponuje własnymi przewodnikami po Kościanie i Ziemi Kościańskiej.

Członkowie naszego Oddziału uczestniczyli w imprezach ogólnopolskich:
Centralnym Zlocie Turystów Kolarzy PTTK, Ogólnopolskim Zlocie Szkoleniowym Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK, Zlocie Przodowników Turystyki Pieszej PTTK,
Ogólnopolskim Wysokokwalifikowanym Rajdzie Turystyki Pieszej i w wielu imprezach innych Oddziałów PTTK. W minionym roku wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Kościanie, Stowarzyszeniem na Rzecz Zapobiegania Wypadkom Drogowym „ Stop śmierci” w Kościanie, zorganizowaliśmy Rajd Rowerowy „Bezpieczny Rowerzysta „w imprezie uczestniczyło 250 osób Cała impreza zakończyła się przejazdem uczestników przez miasto Kościan.

Klub SKKT-PTTK „ Łaziki” działający przy Zespole Szkół we Włoszakowicach zajął 2 miejsce w Finale Centralnego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno- Krajoznawczego PTTK . Członkowie tego Klubu uczestniczyli w wielu imprezach , i konkursach zajmując czołowe lokaty. Na stronie internetowej naszego Oddziału  prezentujemy nasz dorobek. Galerię zdjęć z imprez sprawozdania, szlaki, aktualności, historię Oddziału. Poczta elektroniczna ułatwia stały kontakt z  młodzieżą.

Program nasz realizowaliśmy dzięki pomocy finansowej Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Starostwa Powiatowego w Kościanie, Urzędu Miejskiego w Kościanie i Urzędów Gmin w Kościanie, Krzywiniu, Czempiniu i  śmiglu.

Dziękuję wszystkim działaczom i sympatykom za wkład pracy społecznej w realizację programu Oddziału PTTK  w Kościanie.

Kościan 30.12.2005

Za Zarząd Oddziału PTTK w Kościanie