Sprawozdania z Działalności Oddziału PTTK w Kościanie

Sprawozdanie z działalności Zarządu Oddziału PTTK w Kościanie w 2006 roku

Zarząd Oddziału PTTK w Kościanie działał w składzie wybranym na Walnym Zjeździe Sprawozdawczo Wyborczym w dniu 19 stycznia 2005 r. Funkcje i zadania przydzielone poszczególnym członkom Zarządu nie uległy zmianie.

W roku 2006 odbyło się 11 zebrań zarządu, wszystkie były prawomocne, podejmowano uchwały, których celem było sprawne funkcjonowanie oddziału. We wszystkich zebraniach uczestniczył przedstawiciel Komisji Rewizyjnej oraz Prezes Sądu Koleżeńskiego.

Oddział PTTK w Kościanie wg Sprawozdania GUS przedstawia się następująco:

Liczba członków: 126, w tym młodzieży szkolnej 60 osób.

Członkowie działają w 3 kołach i klubach PTTK (jedno terenowe i dwa szkolne).

Liczba zweryfikowanych i przyznanych odznak turystyki kwalifikowanej: 79.

• Odznaka Turystyki Pieszej - 60, w tym Siedmiomilowe Buty – 25.
  • Górska Odznaka Turystyczna – 10.
  • Kolarska Odznaka Turystyczna – 5.
  • Krajoznawcza – 1.
  • Turysta Ziemi Kościanskiej – 3.

Liczba imprez turystyki kwalifikowanej : 20, uczestników: 2138 w tym młodzieży 1770.

• Imprezy piesze: 10, uczestników – 1634.
  • Imprezy górskie: 1, uczestników – 28.
  • Imprezy kolarskie: 5, uczestników – 395.
  • Imprezy narciarskie: 1, uczestników – 45.
  • Inne: 3, uczestników – 36.

Duże imprezy ogólnodostępne – rajdy turystyczne:

• 51 Turystyczna Wiosna na Ziemi Kościańskiej odbyła się w dniu 8 kwietnia 2006 r. z metą w Bieżyniu. Udział wzięło 332 turystów.
  • 29 Rajd Kolarski im. Dezyderego Chłapowskiego z metą w Turwi odbył się w dniu 9 września 2006 r. Udział wzięło 307 turystów.
  • 41 Kościańska Jesień Turystyczna z meta w Starym Luboszu odbyła się 21 października 2006 r. Udział wzięło 332 turystów.
  • Rajd Bezpieczny Rowerzysta organizowany wraz z Komendą Policji w Kościanie zgromadził w dniu 13 maja 2006 r. Udział wzięło ponad 220 uczestników.

Szkolenie kadry programowej: mimo dużych trudności finansowychudało zorganizować się w formie wyjazdowej w dniach 29 kwietnia do 3 maja 2006 r. Udział wzięło 28 osób.

Koła i Kluby zorganizowały: 8 wycieczek, w których udział wzięło 240 osób.

Przewodnicy: obsłużyli 5 wycieczek, w których uczestniczyło 205 turystów.

Kadra Programowa:
Kadrę programową oddziału stanowią 24 osoby, które posiadają 35 uprawnień.

Szlaki Turystyczne Piesze:
Pod opieką Oddziału znajduje się 346 km szlaków turystycznych nizinnych, w tym na terenie powiatu kościańskiego 231 km oraz powiatu leszczyńskiego 115 km.

Dokonano odnowienia i konserwacji:
Szlaku zielonego - 81 km, szlaku niebieskiego I - 15 km, szlaku niebieskiego II - 25 km.

Oddziałowa biblioteka: gromadzi wydawnictwa o tematyce turystyczno-krajoznawczej i regionalnej 248 woluminów służy turystom, i słuchaczom szkół kościańskich, którzy coraz liczniej korzystają z naszego księgozbioru.

W roku 2006 Oddział PTTK w Kościanie z inicjatywy kol. Włodzimierza Kozłowskiego zrealizował dwa zadania:
W dniu 10 czerwca 2006 w miejscowości Nielęgowo na dawnym budynku Stacji Turystycznej PTTK „Paryż” nastąpiło odsłonięcie tablicy poświęconej koledze Henrykowi Tumidajskiemu – założycielowi stacji. Tablica została ufundowana przez Oddział PTTK w Kościanie. W uroczystości wziął udział wicestarosta powiatu kościańskiego pan Michał Jurga.
W marcu 2006 r. opracowano wzór i uchwalono regulamin regionalnej odznaki krajoznawczej „Turysta Ziemi Kościańskiej”. Ma ona na celu propagowanie walorów krajoznawczych, historycznych, kulturowych ziemi kościańskiej.

Członkowie naszego oddziału uczestniczyli w wielu imprezach ogólnopolskich, jak również organizowanych przez ościenne oddziały.

Dzięki kol. Mikołajowi Maćkowiakowi na bieżąco prowadzona jest strona internetowa naszego oddziału, prezentuje ona nasz dorobek, galerię zdjęć z imprez, sprawozdania, szlaki turystyczne, historię.

Program nasz realizowaliśmy dzięki pomocy finansowej Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Starostwa Powiatowego w Kościanie, Urzędu Miejskiego w Kościanie i Urzędów Gmin w Kościanie. Krzywiniu, Czempiniu i Śmiglu.

Dziękuję wszystkim działaczom i sympatykom za wkład pracy społecznej w realizację programu Oddziału PTTK w Kościanie

Kościan 30.12.2006

Za Zarząd Oddziału PTTK w Kościanie