Komunikaty Oddziału PTTK w Kościanie

DSC04168TURYŚCI KOLARZE W BOSZKOWIE

W dniach 26 – 29 sierpnia 2010 r. w Boszkowie odbył się I Ogólnopolski Rajd Kolarski „W krainie jezior i lasów”. Organizatorem Rajdu był Oddział PTTK w Kościanie i Młodzieżowy Klub Krajoznawczo-Turystyczny PTTK „Łaziki” we Włoszakowicach. Współorganizatorami imprezy byli: Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Starostwo Powiatowe w Lesznie, Urząd Gminy i Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach, Gminny Ośrodek Kultury w Przemęcie, Nadleśnictwo Włoszakowice, Organizacja Turystyczna Leszno Region oraz Wielkopolska Komisja Turystyki Kolarskiej. Celem rajdu było propagowanie turystyki kolarskiej, poznanie walorów historyczno-przyrodniczo-krajoznawczych Pojezierza Leszczyńskiego, wymiana doświadczeń i integracja środowiska turystów kolarzy.

Już w czwartkowe popołudnie w Ośrodku Karczemka zjawiło się 53 turystów Kolarzy między innymi z Wałbrzycha, Chrzanowa, Poznania, Wrześni, Rawicza, Krotoszyna, Ostrowa, Szprotawy, Nowej Soli i Włoszakowic. Po zakwaterowaniu i obiadokolacji, Komandor Rajdu Kazimierz Jankowiak wspólnie z Prezesem O/PTTK w Kościanie Tadeuszem Krzyżanowskim dokonali uroczystego otwarcia imprezy, a następnie przedstawili uczestnikom szczegółowy program oraz omówili przebieg tras rajdowych na piątek i sobotę z uwzględnieniem obiektów, które będą zwiedzane. Potem długo jeszcze trwały rozmowy w grupach, wspominano letnie wyprawy rowerowe, dzielono się doświadczeniami turystycznymi.

Piątkowa trasa z powodu deszczu rozpoczęła się z ponad godzinnym opóźnieniem. Z Karczemki wyjechano na trasę dopiero po 1000. Uczestnicy mogli poznać krajobraz łąk nadodrzańskich, obejrzeć neogotycki pałac Kurnatowskich w Gościeszynie, piękną zabytkową aleję przy drodze do Wolsztyna. Po przybyciu do Wolsztyna zwiedzano parowozownię i skansen parowozów, którego atrakcją jest najszybszy parowóz kolei polskich „Piękna Helena” oraz izbę muzealną i eksponatami dotyczącymi kolejnictwa.

Kolejnym miejscem dokąd udali się uczestnicy był skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski. Na koniec pobytu w Wolsztynie zwiedzili Muzeum Marcina Rożka, znakomitego wielkopolskiego rzeźbiarza zamordowanego przez Niemców w czasie II wojny światowej. Po kilku godzinach pobytu w Wolsztynie udano się w drogę powrotną do Boszkowa (przez Wroniawy, Mochy, Nową Wieś, Przemęt). Do bazy rajdowej uczestnicy dotarli około godziny 1800 po przejechaniu 65 kilometrów. Na koniec dnia rywalizowano w pierwszym z konkursów przygotowanych przez organizatorów, a mianowicie w wesołym torze przeszkód. Kolejny dzień rajdowy, to wycieczka po Przemęckim Parku Krajobrazowym. Trasa wiodła przez Dominice, gdzie uczestnicy weszli na wieżę widokową, Górsko, Olejnicę, gdzie panoramę okolicy oglądano z kolejnej wieży widokowej. Z Olejnicy kolarski peleton ruszył ścieżką dydaktyczną wzdłuż Jeziora Radomierskiego, aby zatrzymać się przy leśniczówce i chociaż spojrzeć na Wyspę Konwaliową. Po krótkim odpoczynku leśną drogą ruszyli dalej, a ich celem był Kaszczor, gdzie zwiedzano barokowy kościół. Jadąc dalej cysterskim szlakiem dotarto do Wielenia, gdzie w 1285 r. osiedlili się cystersi. Oczywiście nie można było ominąć Sanktuarium Maryjnego Matki Bożej Wieleńskiej Ucieczki Grzeszników. Wielkie wrażenie na wszystkich zrobiła umieszczona w ołtarzu głównym gotycka rzeźba Matki Bożej z XV wieku. Jadąc z Wielenia w kierunku Olejnicy, kolorowy peleton dotarł również do rezerwatu Torfowisko Nad Jeziorem Świętym. Wędrówkę zakończono w Karczemce po przejechaniu 45 kilometrów.

Po obiedzie rozegrano kolejne konkurencje sprawnościowe: rzut podkową i rzuty lotkami. Wieczorem przy ognisku długo rozbrzmiewały dźwięki gitary.

W niedzielę wszyscy pojechali do leśnej Kaplicy na Mszę świętą, a po powrocie zasiedli do smacznej grochówki.
Po posiłku odbyło się zakończenie imprezy, w trakcie której najlepsi w konkursach otrzymali nagrody.

I KONKURS KRAJOZNAWCZY „ZNAM POJEZIERZE LESZCZYŃSKIE”

1. ELŻBIETA I MAREK OBARSCY POZNAŃ
2. MAGDALENA WALKIEWICZ SZAMOTUŁY
3. RAFAŁ RATAJCZAK POZNAŃ
4. BOROWIAK MARTA POZNAŃ
5. TOMASZ GAŁAN CZARNKÓW

II WESOŁY TOR PRZESZKÓD

1. ANNA ŁUCZAK POZNAŃ
2. RATAJCZAK RAFAŁ POZNAŃ
3. JANUSZ WALKOWIAK WAŁBRZYCH


III RZUTY PODKOWĄ

1. JOLANTA ŚWIDERSKA POZNAŃ
2. KLAUDIA PAŁKA NOWA SÓL
3. ANNA ŁUCZAK POZNAŃ

IV RZUTY LOTKĄ

1. ANTONI AZGIER KROTOSZYN
2. ANDRZEJ SZYMAŃSKI POZNAŃ
3. MAREK OBARSKI POZNAŃ

W czasie zakończenia rajdu uczestnicy w samych superlatywach wypowiadali się o organizacji i przebiegu imprezy i twierdzili, że liczą na to, iż rajd zostanie imprezą cykliczną i w roku przyszłym znowu będą mieli okazję wędrować przepięknymi szlakami Pojezierza Leszczyńskiego. Każdy uczestnik rajdu otrzymał metalowy znaczek rajdowy, naklejkę samoprzylepną i dyplomie uczestnictwa.

picasa_albumid=5526420332994853489