Komunikaty Oddziału PTTK w Kościanie

Wiosenna wędrówka do Krzywinia.

Na sobotę, 9 kwietnia 2011 roku kościański Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego zaproponował wszystkim chętnym udział w rajdzie turystycznym pod nazwą „56 Turystyczna Wiosna na Ziemi Kościańskiej" z metą w Krzywiniu. Mimo niezbyt optymistycznych prognoz meteorologicznych swój udział zgłosiła rekordowa liczba chętnych na wiosenną wędrówkę.

W imprezie wzięło udział 446 turystów – z kościańskich Zespołów Szkół nr 2, nr 3, nr 4, Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej, Zespołu Szkół w Krzywiniu, Gimnazjum z Pecnej, Zespołu Szkół w Starej Przysiece Drugiej, Szkoły Podstawowej w Starym Luboszu, Włoszakowic, grupa rowerowa Żwawe Dziadki ze Śremu oraz sekcja turystyczna Kościańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tradycyjnie najliczniejszą drużynę – ponad dwustu turystów – wystawił Zespół Szkół nr 4 w Kościanie. Uczestnicy rajdu wędrowali pieszo lub jechali rowerami z miejsc startu do mety, która znajdowała się w Zespole Szkół w Krzywiniu. Turyści – piechurzy wędrowali do Krzywinia ponad ośmiokilometrową trasą ze Zglińca, wykorzystując czarne znaki szlaku pieszego. Droga przebiegała częściowo szlakiem dawnej kolejki wąskotorowej (niestety, dawno zlikwidowanej) łączącej Stare Bojanowo z Krzywiniem. Rowerzyści jechali do Krzywinia z miejsc swojego zamieszkania – Kościana, Śremu, Włoszakowic. Wędrówce towarzyszyła słoneczna, wiosenna pogoda oraz przeszkadzający, zwłaszcza rowerzystom, dość silny wiatr. Organizatorzy zapewnili uczestnikom przejazd z dworca PKP w Kościanie na miejsce startu w Zglińcu oraz z mety rajdu z powrotem do Kościana. Grupy turystów pieszych korzystały z pomocy przewodnickiej organizatorów.

Po przybyciu na metę uczestnicy otrzymali pamiątkowe plakietki rajdowe, spożywali tradycyjną grochówkę, brali udział w konkursie krajoznawczym i konkursach rekreacyjno-sprawnościowych, takich jak rzut lotką, rzut do celu kółkiem ringo oraz przenoszenia ciężarów, w roli których wystąpiły ziarenka grochu. Turyści otrzymali potwierdzenia trasy w książeczkach odznak turystycznych. W konkursie krajoznawczym zwyciężyła Marta Sikora z Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej, drugie miejsce zajął Patryk Józefowicz z Zespołu Szkół nr 4 w Kościanie, a trzecie Daniel Musielak. Dla tych, którym nie powiodło się w konkursach, organizatorzy przygotowali loterią fantową.

Organizatorzy imprezy – kościański Oddział PTTK – serdecznie dziękują Dyrekcji Zespołu Szkół w Krzywiniu za gościnne przyjęcie, firmie transportowej „Marcin" z Kościana za sprawne przewiezienie uczestników rajdu na miejsca startu i z mety do Kościana oraz firmie gastronomicznej Pani Alicji Tycner z Krzywinia za smaczną jak zwykle grochówkę. Rajd wsparli finansowo: Urząd Miejski w Kościanie, Urząd Miasta i Gminy w Krzywiniu, Urząd Marszałkowski w Poznaniu oraz Kościańska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

picasa_albumid=5598012431628234129