Komunikaty Oddziału PTTK w Kościanie

rajd-TurewW sobotę 13 września 2008 roku odbył się tradycyjny rajd turystyczny z metą w Turwi. Organizatorem imprezy był Oddział PTTK w Kościanie przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Urzędu miejskiego w Kościanie, Urzędu Gminy w Czempiniu i Kościańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Rajd odbył się przy pięknej, słonecznej, chociaż dosyć chłodnej pogodzie. Trasy, którymi turyści docierali na metę rajdu zlokalizowaną na boisku Szkoły Podstawowej w Turwi, wykorzystywały fragmenty szlaków turystycznych: czerwonego – dydaktycznego im. D. Chłapowskiego, czarnego prowadzącego Kopaszewską Drogą Krzyżową i zielonego im. Adama Mickiewicza.

W imprezie uczestniczyło 302 kolarzy i piechurów. Najliczniejsze drużyny wystawiły Zespół Szkół nr 4 w Kościanie (ok. 150 uczestników) oraz Zespól Szkól nr 2 w Kościanie (ok. 70 uczestników). W rajdzie uczestniczyli turyści z Kościana i okolic, ale także z Komornik, Lubonia, Włoszakowic i Leszna. Jak zwykle na metę dojechali członkowie sekcji turystyki pieszej i rowerowej Kościańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na mecie wszyscy turyści otrzymali okolicznościowe plakietki rajdowe i spożyli tradycyjną grochówkę. Można było także kupić przewodniki turystyczne, książeczki do odznak oraz inne materiały statutowe PTTK. Opiekunowie drużyn otrzymali kalendarze imprez na rok 2009, zaproszenia na rajd Kościańska Jesień nad Obrą z metą w Bonikowie (18 października 2008) oraz regulaminy zachęcające do zdobywania odznaki „Turysta Ziemi Kościańskiej”. wręczenie odznaki

Młodzież brała udział w konkursach rekreacyjno-sprawnościowych oraz quizie krajoznawczym. W tym ostatnim zwyciężył Piotr Skrzypczak, drugi był Jakub Zielonka – obaj z Zespołu Szkół nr 4 w Kościanie, trzecie miejsce zajęła Marta Sikora z Zespołu Szkół nr 5 w Kościanie. Zwycięzcy wszystkich konkursów otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Podczas rajdu turyści zwiedzili zespół pałacowo- parkowy w Turwi oraz Wystawę Przyrodniczą w Rogaczewie Małym.

Na zakończenie imprezy wręczono wyróżnienia: Medal PTTK za współpracę otrzymała Pani Maria Taczkowska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Turwi, odznaki „25 lat w PTTK” odebrali Ewa Maćkowiak i Leszek Michalczak, a dyplomy ZO PTTK w Kościanie Maria Gąsiorowska ze Zespolu Szkół w Starej Przysiece Drugiej, Pulina Hermanowska ze Szkoły Podstawowej w Starym Luboszu oraz Maciej Zielonka z Zespołu Szkół nr 4 w Kościanie.

Więcej zdjęć z rajdu znajduje się w galerii zdjęć.